Sveti mučenici Makaveji

Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici danas obeležavaju praznik posvećen sedmorici svetitelja i mučenika, braće Makaveji, koji su stradali za svoju veru. Danas počinje i gospojinski post koji traje do 28. avgusta i najkraći je od četiri velika godišnja posta, ali strožiji od božićnog i apostolskog – svi dani se poste na vodi, osim subote i nedelje kada je dozvoljeno koristiti ulje i vino, a za praznik Preobraženja Gospodnjeg jede se i riba.

makaveja

Sveti mučenici Makaveji (Avim, Antonin, Gurije, Eleazar, Evsevon, Alim i Markel) bili su starozavetni svetitelji iz 2. veka p.n.e. koji su zajedno sa svojom majkom Solomonom i učiteljom Eleazarom stradali oko 180. godine p.n.e. mučeničkom smrću po nalogu imperatora Antioha XI Epifana, koji je pokušao da u Jerusalimu uvede paganske običaje.

Mošti svetih mučenika Makaveja čuvaju se u bazilici Svetog Andreja u Kelnu u Nemačkoj.

Narodni običaji

U narodu se veruje da je na današnji dan dobro da se u jelu koristi bosiljak, koji je božija biljka. Ako kojim slučajem u svom dvorištu ili na terasi nemate zasađen bosiljak, danas je pravo vreme da to učinite, jer se veruje da bosiljak čuva dom.

Posted on 14. avgusta 2020., in Narodna verovanja, mitovi, običaji i zanati. Bookmark the permalink. Postavite komentar.

Ostavite odgovor

Popunite detalje ispod ili pritisnite na ikonicu da biste se prijavili:

WordPress.com logo

Komentarišet koristeći svoj WordPress.com nalog. Odjavite se /  Promeni )

Slika na Tviteru

Komentarišet koristeći svoj Twitter nalog. Odjavite se /  Promeni )

Fejsbukova fotografija

Komentarišet koristeći svoj Facebook nalog. Odjavite se /  Promeni )

Povezivanje sa %s

%d bloggers like this: