Knjige o hrani i kuvanju koje ćete obožavati

Napisala Srbijanka Stanković

Knjige i hrana imaju mnogo toga zajedničkog, a na prvom mestu – uživanje. Kada govorimo o knjigama čiji narativ se uglavnom oslanja na kuvanje i raznovrsne načine pripremanja hrane, može se reći da dobijamo dvostruko zadovoljstvo.

Čitajući o hrani, o kuvanju, novim i nesvakidašnjim metodama u kulinarskom svetu, otkrivamo ne samo ukuse jela, već i ukus života. Ako želite da zakoračite u magični svet začina, mirisa, gurmanskih delikatesa i poslastica, otvorite stranice knjige.

Izabrali smo nekoliko divnih romana koji će vas uvek asocirati na kuvanje. U ovim knjigama kuhinje su prava mala carstva ukusa. Šporeti, rerne, frižideri i vertikalni zamrzivači kriju tajne vrhunski pripremljene hrane i maestralno ispričane priče.

Ukoliko su knjige i kuvanje vaše velike strasti, volite da kuvate i istražujete nove recepte – začinite svoj dan sledećim redovima!

Indijski začin na francuski način – Ričard C. Morais

Roman „Put od stotinu stopa“ Ričarda C. Moraisa, koji je kod nas preveden pod naslovom „Indijski začin na francuski način“ je krajnje duhovita i zabavna priča o različitosti. U centru zbivanja je „rat“ između tradicionalnog luksuznog francuskog restorana i jeftinog i „živahnog“ indijskog restorana u jednom malom gradu.

Glavni junak romana je mladi Indijac Hasan Hadži, koji obožava kuvanje i celog života uči od svoje porodice kako da sprema ukusna jela. Na njegov izvanredan talenat neće ostati imuna ni čuvena Madam Malori, vlasnica konkurentskog francuskog restorana.

Na stranicama će vas sačekati miris karija i bogati opisi indijskih i francuskih specijaliteta. Raskošni ukusi i zanimljiva životna priča osvojiće vas na prvo čitanje.

Kao voda za čokoladu – Laura Eskivel

Vrhunsko delo magičnog realizma Laure Eskivel „Kao voda za čokoladu“ povešće vas na neobično putovanje ukusa i osećanja. Meksička autorka pripoveda o mladoj i neobičnoj Titi, devojci koja može izraziti svoje emocije samo dok kuva. Tita se zaljubljuje u Pedra, ali kao najmlađa ćerka u porodici ne može da se uda za njega – tradicija nalaže da ostane neudata i brine o svojoj majci.

Tita je vešta kuvarica, ali hrana koju ona priprema nije samo ukusna, već ima magične moći. Ona utiče na sve one koji je jedu – kako se Tita osećala dok ju je spremala, tako će se osećati svi oni koji je probaju. Pedro odlučuje da se oženi Titinom sestrom da bi joj bio blizu, a svadbena gozba koju Tita pripremi za njih dvoje najbolji je primer koliko je njena hrana neuobičajena. Kako su suze glavni sastojak svih jela i torte, svi svatovi će doživeti trovanje i osetiti veličinu njene tuge.

U 12 poglavlja ispripovedana čudesna i tragična sudbina Tite i Pedra, začaraće vas i jedinstvenim receptima tradicionalne meksičke kuhinje. Po romanu je snimljen i istoimeni film 1992. godine u režiji meksičkog reditelja Alfonsa Araua.

Čokolada – Džoana Haris

„Čokolada“ spisateljice Džoane Haris je još jedan „slatki“ roman na ovom popisu. U njemu se raspliće divna priča o Vijani Rošer, samohranoj majci koja stiže u malu varoš u unutrašnjosti Francuske sa svojom ćerkom pred početak Velikog posta. Vijana se useljava u napuštenu pekaru i otvara prodavnicu čokolade. Primamljivo uređen izlog sa čokoladicama raznih oblika „stavlja na muke“ sve vernike koji žive u gradu. Ujedno postaje razlog što lokalni župnik s neodobravanjem gleda na Vijanu i njenu kćer.

Prvi roman spisateljice Džoan Haris začarao je čitaoce širom sveta, a nedugo potom i gledaoce – jer je po romanu snimljen i film.

Jedi, moli, voli – Elizabet Gilbert

Iako je samo jedna trećina čuvenog romana spisateljice Elizabet Gilbert posvećena kuvanju i hrani, zbog izuzetnih opisa italijanskih specijaliteta knjiga „Jedi, moli, voli“ zaslužuje svoje mesto na ovoj listi. Paste, pice, ravioli, sosevi, kafe i razni drugi delikatesi italijanske kuhinje detaljno su opisani u prvom delu memoara Liz Gilbert. Eksplozija ukusa koju doživljava na evropskom kontinentu usred Rima za nju označavaju početak buđenja, preporoda i isceljenja od depresije i bolnog života koji je vodila.

Iskustveno bogata knjiga, protkana dubokim razmišljanjima  o smislu života i načinu na koji treba i vredi živeti, pokazuje čitaocu i tu suštinsku vezu čoveka sa hranom. U „Jedi, moli, voli“ buđenjem čula autorka stiže do buđenja duše i to je bez svake sumnje put koji čeka čitaoce ovih putopisnih memoara. Za one koji žele da „dopune“ čitalačko iskustvo, postoji i ekranizacija dela sa Džulijom Roberts u glavnoj ulozi.

Čarli i fabrika čokolade – Roald Dahl

Volite književnost za decu i čokoladu? Onda ne smete propustiti divan roman za decu i mlade Roalda Dahla „Čarli i fabrika čokolade“. U ovom delu pronaći ćete Čarlija, poštenog, ljubaznog, iskrenog i hrabrog dečaka. Glavni junak je jedan od petoro srećne dece – izabrane da uđu u novootvorenu fabriku čokolade Vilija Vonke.

Bajkovit roman o detinjstvu i uzbudljivoj avanturi sa poukom o tome kako skromnost i dobrota uvek pobeđuju osvaja srca čitalaca svih generacija. Dok čitate knjigu, postoji velika verovatnoća da osetite ukus neobičnih čokoladica i slatkiša iz Vilijeve fabrike.

Čokolada, začini, tradicionalni recepti i ukusi – zahvaljujući pripovedačkom talentu ovih pisaca čitanje će zagolicati vaše nepce i podstaknuti da se možda i sami okušate u pripremi nekog jela iz knjige. Ako vam nedostaje inspiracija za pripremu ručka ili poslastice – sada znate gde je možete pronaći.

Posted on 7. septembra 2021., in Askin kutak znanja, Knjige, časopisi, pisci i javna lica, Kulinarstvo, Preporuka. Bookmark the permalink. Postavi komentar.

Ostavite odgovor

Popunite detalje ispod ili pritisnite na ikonicu da biste se prijavili:

WordPress.com logo

Komentarišete koristeći svoj WordPress.com nalog. Odjavi se /  Promeni )

Fejsbukova fotografija

Komentarišete koristeći svoj Facebook nalog. Odjavi se /  Promeni )

Povezivanje sa %s

%d bloggers like this: