Наши љубимци и нови трендови

Приредила Миланка Стокић

Избалансиран дневни јеловник неопходан је, не само у исхрани људи, већ и у исхрани наших кућних љубимаца. Данас, када је интернет преплављен информацијама и саветима на ову тему, у продаји можемо наћи велики број штампаних публикација, тј. књига са рецептима, у којима нам је представљен огроман број различитих опција и начина на који можемо организовати исхрану љубимаца, само што проналажење праве опције може бити и те како фрустрирајуће. У Француској су све бројније књиге рецепата за псе у којима се нуде посластице, као што су торте и колачи, или примамљива јела на бази свежих производа. У тим куварима, чији су аутори често ветеринари или бивши кувари нуде се и вегетаријанска јела, колачи од меса, ужине, и то са симпатичним називима „куца-кексић“ или „смешкица посластица“. Нуде се и уравнотежене порције у којима нема зачина или састојака који нису препоручиви за псе, као што су бели лук, празилук и чоколада.


Лист који је пренео најновију књигу рецепата „За псећа уста“ (Babines Canines) поставља питање да ли је то „нови модни делиријум намењен власницима који претерују са негом својих размажених љубимаца“ или је у питању сумњичавост према индустријским крокетима и храни за псе. Такве књиге рецепата за мачке и псе су све бројније у књижарама у одељку „уметност живљења“. Аутори често правдају своје књиге да је љубимцима као и људима потребна уравнотежена храна и да је због тога домаће направљена храна и најбоља.


Маја Волк нам открива како је могуће продужити живот нашим љубимцима, са напоменом да се половина рецепата и савета може применити и на остале укућане. Маја Волк је након неколико година истраживања написала књигу “Псећи кувар”. Она је пратила рад холистичких ветеринара широм света, али и сама истражује и долази до исхране за коју сматра да је адекватна за наше четвороножне љубимце. Маја Волк каже да је много болесних паса, заправо да их је све више и да она разлог томе види у вештачкој исхрани. Она каже да за псе можемо учинити много, да им дајемо ђумбир, цимет, бели лук као природни пробиотик…

Phaidon, глобални издавач књига о уметности, архитектури, дизајну, моди, фотографији и популарној култури, као и куварских књига, књига за децу и путописа, издао је потенцијални божићни хит Feed Me: 50 Home Cooked Meals For Your Dog Liviane Prole, 50 рецепата за храну за псе кувану код куће. Ауторка, Ливиана Прола, италијанска је научница са ветеринарског факултета на Свеучилишту у Торину и председница италијанског удружења за исхрану животиња. Књига је одлично дизајнирана, са неодољивим цртежима паса и пуна детаљних савета који промовишу кућно кување.

Италијанска новинарка Ана Силверина (Anna Silverina) истражује ову тему и на порталу Dissapore изјавила је: „Довољно је прошетати међу полицама с псећом храном у било којем супермаркету да би се видело колико се псећа храна променила, у изгледу и садржају.“ Псећа храна без глутена, нон-ГМО, са додатком авокада, нара, дулека или било које тренутно модерне намирнице, постали су стандард. И дизајнери, који су некад псећу храну продавали веселим бојама и готово стриповским језиком, сада се ослањају на амбалажу која све више подсећа на паковања хране за људску исхрану. „Овај тренд поклапа се с растом одређених сегмената тржишта хране за животиње, укључујући здраве грицкалице, специјалну храну и премиум опције,“ пише у сажетку истраживања, „Власници се одмичу од приоритета високе квалитете према хуманизацији, што значи да траже храну за љубимце која одговара на исте изазове као индустрија хране за људе, од разних интолеранција до модерних дијеталних режима.“

Мотиви индустрије хране за псе су јасни. Само у Америци потрошња на храну за кућне љубимце порасла је с 18 милијарди долара годишње 2009. на више од 30 милијарди долара 2017. У Кини пси се масовно гаје за људску исхрану или употребу у традиционалној медицини, кинеске власти су припремиле или усвојиле низ нових прописа где је једна од значајних промена је та да ће пси убудуће бити сврстани у категорију кућних љубимаца, а не животиња које се узгајају за исхрану. Министарство за пољопривреду је, објашњавајући ту одлуку, навело као разлог „напредак цивилизације” и „бригу за добробит животиња”, нагласивши да псе не једу другде у свету и да Кина тежи праћењу глобалних стандарда.


Извор:
https://www.editionsdelamartiniere.fr/livres/babines-canines/
https://svetljubimaca.com/torta-za-pse/

Posted on 11. maja 2023., in Kulinarstvo, Svaštara, Svet oko nas, Zanimljivosti. Bookmark the permalink. Postavi komentar.

Ostavite odgovor

Popunite detalje ispod ili pritisnite na ikonicu da biste se prijavili:

WordPress.com logo

Komentarišete koristeći svoj WordPress.com nalog. Odjavi se /  Promeni )

Fejsbukova fotografija

Komentarišete koristeći svoj Facebook nalog. Odjavi se /  Promeni )

Povezivanje sa %s

%d bloggers like this: