Двадесет фактора који утичу на младоликост
Јапанска култура је прелепа, а људи мирољубиви. На архипелагу кога чине четири главна острва и преко 6000 мањих, Јапан је дом широког спектра географске, културне и историјске разноликости. Познато је да су јапанске жене сензибилне, витке и младолике, а животни век Јапанаца је најдужи на свету. То је због јапанске културе и њиховог начина живота.
Можда ће нам бити тешко да схватимо, али то није ништа необично за њих. Често, када питате Јапанца о њиховим тајнама здравља, наићи ћете на празан поглед. Њихов начин живота усавршаван је генерацијама и на то гледају као на нешто нормално. Стога ћете можда моћи да схватите зашто је њихово друштво тако напредно и здраво истовремено.
За разлику од индивидуалистичке западне културе, Јапанци се поносе припадношћу групи и заједничком функционисању. Њихови животи су уклопљени у идеју да буду бољи у групи и свиђа им се тај осећај. Из дана у дан, циљ Јапанског народа је да њихова земља постане боље и ефикасније место. Сваки део њиховог дана посвећен је ефикасности, здрављу и побољшању.
Зато ће можда бити тешко схватити такав начин живота. Морате га живети да бисте схватили, али решили смо да вам тај цео феномен мало приближимо. Да бисте разумели тајне дугог живота јапанских жена, морате проучити ових 20 кључних животних компоненти. Тек тада ћете моћи да видите ширу слику.
1. Конзумирање зеленог чаја
Сматра се да је зелени чај најздравији напитак на планети и постао је познат по многим здравственим предностима. Зелени чај се у Кини користи од 8. века, а прави се од неоксидованих листова грма Camellia sinensis bush.
Зелени чај се већ дуго користи у многим културама због својих различитих лековитих својстава. У индијској култури користи се за контролу крварења, појачава залечење рана. Такође помаже варењу, побољшава ментално и срчано здравље и регулише телесну температуру. Пун је антиоксиданса и хранљивих материја и има снажан утицај на здравље када се конзумира.
Листови који се користе за прављење зеленог чаја садрже биоактивна једињења и фитонутријенте попут флавоноида и катехина. Они су снажни антиоксиданти који могу умањити упале створене слободним радикалима који могу изазвати прерано старење и разне болести. Један специфични катехин који се налази у зеленом чају је епигаллокатехин галат (ЕГЦГ), који је био популаран фокус истраживања због својих потенцијалних здравствених користи. Сматра се да ЕГЦГ подржава здраве артерије и снижава ‘лош’ холестерол. Такође може да смањи активност тромбоцита која може узроковати угрушке крви, па чак и заштитити ћелије од рака потискивањем производње тумора.
Зелени чај такође садржи кофеин и аминокиселину Л-теанин, два једињења која могу побољшати функцију мозга. Редовно пијење зеленог чаја такође је повезано са смањеним ризиком од шлога, дијабетеса, срчаних болести и Алцхајмерове болести. Да бисте максимално искористили предности зеленог чаја, настојте да пијете 2 до 3 шоље дневно. Екстракт зеленог чаја доступан је и у облику додатка, а ако га одлучите уносити на овај начин, препоручује се не прелазити 750 милиграма сваки дан.
2. Конзумирање ферментиране хране
Процес ферментирања хране можда звучи непривлачно, али то је древна пракса који садржи низ здравствених користи. Ферментација је метаболички процес који користи природне микроорганизме попут бактерија или квасца за исхрану шећером и скробом. Овај процес чува храну и ствара корисне ензиме, Б-витамине, омега-3 масне киселине и пробиотике. Популарна ферментирана храна су кисели купус, кимчи, јогурт, темпех, кисели краставци и мисо супа. Ферментирана пића попут комбухе или кефира такође су омиљени избор.
Додавање ферментиране хране у вашу исхрану обезбедиће вам читав низ здравствених користи. Осим што у црева додаје „добре“ бактерије, ферментирана храна такође повећава ниво витамина А и Ц и храну чини пробављивијом. На овај начин можете уклонити токсине из тела и елиминисати антихрањиве састојке који ометају апсорпцију здравих витамина и минерала.
Ферментирана храна повезана је са решавањем здравствених проблема као што су: улцерозни колитис, синдром иритабилног црева, алергије, дијабетес, гојазност, когнитивне функције, па чак и ментална обољења. Популарни избор ферментиране хране у Јапану је натто, произведен ферментацијом соје. Натто садржи веома моћан пробиотик под називом Бацилус субтилис, за који се показало да подржава имуни систем и помаже у варењу витамина К2. Наткотиназа је такође корисна, за која се сматра да има анти-упални ензим који садржи својства која се боре против рака.
Ферментирана храна није само изузетно здрава, већ се може направити врло једноставно у вашем дому. Комбуха се може правити ферментацијом црног чаја са шећером, кисели купус се прави са ферментацијом купуса са сољу. Такође можете укиселити било које поврће по избору додавањем сирћета или шећера.
3. Популарност морских плодова
У јапанској кухињи велику популарност ужива широк спектар морских плодова, а у већини дневних оброка могу се наћи различите врсте лигњи, рибе, хоботнице, јегуље и шкољке. Морски плодови су чест састојак сушија, салате, карија и темпура. Могу да се пеку на роштиљ и служе самостално или уз пиринач и мисо супе.
Плодови мора су богат извор хранљивих састојака јер су препуни протеина, витамина и минерала попут витамина Б и Д, омега-3 масних киселина и још много тога. Низ засићених масти, једна од највећих здравствених предности дијета богате морском храном јесте промоција здравог срца.
Омега-3 масне киселине које се налазе у морској храни имају бројне здравствене користи. Показано је да значајно смањују ризик од кардиоваскуларних догађаја попут аритмије, можданог удара и срчаног удара, ефикасни су у ублажавању болова изазваних реуматоидним артритисом, могу умањити ризик од дегенерације макуле повезане са годинама, подржавају правилан раст мозга код беба и деца, па чак и могућност лечења депресије.
Плодови мора су богати храњивим састојцима које многи људи не добијају довољно, а за дебеле врсте риба попут лососа, пастрмке, сарделе и туњевине сматра се да су најздравије јер садрже већи ниво хранљивих материја на бази масти. Саветује се да имате најмање два јела од морских плодова недељно како бисте стекли нутритивне предности.
4. Једите мање порције хране
У јапанској култури, фраза „Ichiju-Sansai” или „једна супа, три стране“ примењује се за време оброка. Тако се типичан јапански оброк обично састоји од хране која је основна као пиринач или резанци. Упарен је са главним јелом попут рибе, пилетине, свињетине или говедине, уз прилоге попут киселог поврћа и мисо чорбе. Ово можда звучи као велика количина хране, али све порције су мање величине и базиране су на сезонским састојцима. Јапански етикет наређује да различити укуси не смеју додиривати један другог на тањиру. Зато је свако сервирање представљено на мањим тањирима за послуживање.
Као такви, Јапанци своју храну углавном не гурају на исти тањир као и ми у западној култури, а то може допринети њиховом здрављу и добробити. Величина порције важан је фактор у одржавању тежине и осигуравању правилне исхране. Уз брзу храну и ресторане који послужују величине од малих до великих, лако се збунити колико бисте требали јести.
Величине порција варирају у зависности од врсте хране и појединца који је једе. На пример, дете ће морати да једе мање порције него одрасла особа. Узимајући у обзир сваку величину порција, можете много лакше контролисати свој оброк. За стандардни оброк меса и поврћа, диктирајте своје порције тако што ћете гледати руку. Порција протеина (месо, пасуљ или ораси) требало би да буде величине вашег длана. За поврће једна порција песнице треба бити адекватна, а за салате две величине песнице.
Пре него што једете, одвојите тренутак да приметите колико сте стварно гладни. Често једемо много више од онога што стварно осећамо, тако да је најбоље усвојити пажљив приступ исхрани. Када седнете за оброк, учините то без ометања телевизора. Једите полако и осетите сваки залогај, одлажући прибор за јело сваких неколико залогаја како бисте још више успорили темпо. То вам омогућава да једете спорије и обраћате више пажње на оно што вам говори тело.
5. Ходање је ритуал
Шетња Јапаном је предиван начин за откривање и истраживање земље. Постоји много различитих стаза и ходочашћа којима треба да кренете ако имате довољно среће да бисте тамо одморили, али ако нисте, још увек можете ходати као што то чине Јапанци. Јапанци не само да воле да шетају по пренасељеним градовима како би умањили загушење у саобраћају, већ се ходање може сматрати будистичким ритуалом. Око 90 милиона људи у Јапану себе сматра будистима, и као такви многи од њих упражњавају медитацију ходања.
Медитација ходања је једноставна вежба јер не захтева неку фантастичну опрему, само вам је потребан удобан пар ципела у којима ћете ходати. То укључује намерно размишљање о сваком кораку, уместо да само шетате по аутоматизму као што то обично чините. Док ходате, фокусирајте се на подизање једне ноге, померање према напред и спуштање на земљу. Затим се усредсредите на подизање другог стопала, његово померање према напред и следећи корак. Приметите како вам се телесна тежина мења, како почињете да ходате напред и једноставно крените према напред.
Иако се то може чинити прилично бесмисленим, у пракси то је једноставна лагана шетња у којој се посвећује пажња сваком покрету. Интегрисањем ове праксе у ваш дневни распоред добићете неколико користи. Ходање је вежба са оптерећењем и може повећати кондицију срца и плућа, смањити ризик од срчаних и можданих удара, побољшати управљање различитим стањима попут високог крвног притиска, високог холестерола, болова у мишићима и зглобовима и дијабетеса.
Ходање најмање 30 минута сваког дана може вам помоћи да добијете јаке кости, побољшате равнотежу, повећате снагу и издржљивост мишића, као и да уравнотежите своју тежином. Већина људи се бори да одвоји 30 минута сваког дана, али можете ову рутину започети уношењем једноставних промена. Изаберите степенице уместо лифта, прошетајте уместо да се возите до локалних продавница или сиђите из јавног превоза раније него иначе и прошетајте остатак пута до свог одредишта.
6. Не једу док су у покрету
У данашњем времену, тешко је наћи тренутак да седнете и поједете један оброк, а камоли три оброка сваког дана. Сви су толико под стресом и заузети да је готово немогуће. Али јести у покрету једна је од највећих грешака које можете учинити када је у питању здрава исхрана, а Јапанци то знају. У њиховој се култури сматра непристојним јести док сте у покрету, било да ходате улицом или користите јавни превоз.
Они верују да је време оброка, свето време за точење горива и напајање тела, и као такви, сваком оброку посвећују време да седну и усредсреде се на храну. Када ходамо или се крећемо, мозак нам одвлачи пажњу две (или више) ствари одједном. Због тога не примећујемо сигнале које нам шаље наше тело и говоре нам да смо пуни. Једући непромишљено значи да не можемо пратити храну коју смо јели, због чега можемо појести читаву кесу грицкалица док гледамо телевизију, а да тога нисмо ни свесни.
Као што је већ споменуто, усвајање праксе пажљивог једења може помоћи у контроли тежине и здравом односу с храном. Размислите о свим ометачима које тренутно имате око себе. Толико спољних фактора утиче на наше здравље, али пажљиво конзумирање хране влада у том недостатку контроле. Омогућује нам да се фокусирамо искључиво на себе, и то само неколико минута током сваког оброка.
Да бисте јести пажљиво, запитајте се: Да ли ја осећам сваки залогај? Како се тренутно осећа моје тело? Пуно, или још увек гладно? Да ли проналазим радост у овој храни или се кајем? Сматра се да прехрана пажљиво помаже чак и психолошким поремећајима у исхрани као што су преједање и булимија. Стални покушаји пажљивог једења омогућиће вам да се поново повежете са изазовима свог тела, градећи бољи однос са собом. Такође ћете моћи боље да управљате својим емоцијама, јер преједање често може настати услед стреса, депресије или анксиозности.
7. Здраве методе кувања
Када се скува храна, велики део хранљивих материја може се изгубити у зависности од технике која се користи. Најздравији начини кувања увелико се користи у јапанској кухињи. Углавном постоје четири главна начина кувања. Агемоно је најистакнутији начин и сличан је пржењу, али користи здравије тесто као што је темпура. Такође имају и мусимоно, то је храна која се припрема паром; нимоно, кувана храна; и иакимоно, што је облик печења.
Храна на пари вероватно је најздравија опција, јер истовремено кува и заптива у укусима, што елиминише потребу за додатним мастима које се користе током припреме. Кување на пари чува храњиве састојке боље од осталих метода, а савршен је избор за кување рибе и других морских плодова, јер не исушује месо. Кување на пари је брз, једноставан начин припреме целог оброка, од меса до поврћа, користећи парни бамбус или лонац на пару.
Печење је начин кувања који се често заборавља, мада је и један од најздравијих. Употреба ове методе је слична гриловању, једина разлика је у томе што топлота долази одоздо при гриловању, а одозго при печењу. Ово је метода топлог сушења, тако да није потребна вода или уље. Танко нарежите месо попут говеђег и пилећег, посебно када се прво маринира или ако се прокува, како би осигурали да се не пресуши. Поврће као што су паприка, тиквице и лук такође су укусни када се кувају на овај начин, међутим ову методу углавном можете користити на већини намирница.
Кување поврћа можда звучи досадно, али ова метода кувања заправо је пуна здравствених користи. Кувано поврће је без масноће, јер се не кува у ничему осим у води, а додавање истих у исхрану може помоћи у топљењу килограма. Такође су пуни влакана и лако се разграђују у стомаку, што може олакшати притисак на пробавни систем. Кување такође може помоћи у спречавању каменца у бубрезима. То је зато што процес уклања велики проценат оксалата из хране. То су једињења која играју кључну улогу у стварању каменаца у бубрезима.
8. Вежбање борилачких вештина
У Јапану су борилачке вештине више него само популаран спорт, оне су такође начин живота и духовна вежба. Из 23. века пре нове ере, борилачке вештине традиционално су изводили самурајски ратници због ограничења оружја од стране осталих чланова друштва. Од тада су се вештине развијале и постале невероватно разнолике. Данас имамо различите алате, методе и филозофију тренинга у разним школама и стиловима.
Постоји много стилова јапанских борилачких вештина. Неке укључују Аикидо, стил борбе који има за циљ смиреност у суштини и заснован је на самоодбрани, са нагласком на јака задржавања уместо напада. Даље, имамо Иаидо, облик борбе са мачевима који је започео у 15. веку и Џудо, један од најпознатијих стилова и олимпијски спорт. Следи Сумо, још један популарни спорт који је можда и најпознатији по својим изузетно крупним учесницима; и Карате, такође познат као „пут празних руку“, који се усредсређује првенствено на технике ударања и ударања у смеру напред.
Борилачке вештине имају многе здравствене користи. То је високо аеробни, апсолутно вежбање које користи сваки мишић у телу. Побољшава издржљивост, флексибилност, издржљивост и снагу и одличан је начин за побољшање кардиоваскуларног здравља. Борилачке вештине могу обезбедити битне самоодбрамбене вештине, побољшати рефлексе и помоћи у мршављењу. Такође подучава фокусу, моралу и вредностима и може побољшати ваше расположење ослобађањем ендорфина.
Вежбање борилачких вештина може вас научити самопоуздању и самопоштовању, као и дисциплини и поштовању других. То је такође одличан начин да се дубоко повежете са умом и телом. Борилачке вештине су више од пуцања и ударања ваздухом, то је активност која интегрише сва ваша чула.
9. Купатила на топлим изворима
Природни топли извори, познати и као онсен, у Јапану су изузетно популарни и могу се наћи у свим регионима. Постоје разне врсте врелих извора, које се могу разликовати по минералима раствореним у води, а сваки минерал пружа различите здравствене користи. Сматра се да врели извори опуштајуће делују на тело и ум. Могу бити напољу или у затвореном, мешовитог пола или одвојено. Врела извора могу бити јавно доступна или припадају риокану, хотелу у јапанском стилу.
Балнеологија је проучавање науке која стоји иза терапеутских ефеката природних извора. То је популаран избор за рутинску медицинску негу у Јапану и Европи. Аутохтона племена Северне Америке верују да су врели извори „места моћи“ у природи. Они их користе стотинама година за лечење, церемоније прочишћења, света окупљања и племенске састанке.
Потапање у врелим изворима познато је као балнеотерапија и то је пракса која има многе здравствене користи. Може да олакша стрес, бол, проблеме са кожом и још много тога. Купање у води врелих извора може да појача циркулацију, јер ваша кожа упија минерале попут калцијума, магнезијума, ниацина и натријум бикарбоната. Ово може повећати циркулацију крви и проток кисеоника до мишића, као кад вежбате. То је корисно за одржавање здравља и јаког срца и осталих виталних органа.
Балнеотерапија може смањити стрес и поспешити сан. Топлина опушта напете мишиће, олакшавајући било који осећај боли и подиже температуру тела, што може побољшати сан и ублажити несаницу. Вода богата минералима такође може природно олакшати одређене проблеме са кожом попут сувоће, екцема и псоријазе. Извори топле воде сигурни су за већину људи, али ако сте трудни, старији или имате кардиоваскуларне проблеме, најбоље је да се претходно консултујете са лекаром да бисте били сигурни да је безбедно.
10. Здрави десерти
Кад помислимо на десерт помислимо на: колач, сладолед или било коју нездраву храну која вам падне на памет. У Јапану се десерт користи као прилика за очишћење и освежавање непца после оброка, уместо уживања у тешкој ужини са шећером. Јапански десерти често укључују воће и развијани су вековима користећи доступне састојке попут пиринча и слатког пасуља, са обично врло мало шећера.
Једна од популарних јапанских посластица је мока, која је торта од пиринча направљена одвајањем одређеног стила пиринча – мохигома – све док не постане лепљиво тесто. Моки се може напунити разним пуњењем попут слатке пасте од црвеног пасуља, јагода, па чак и сладоледа. Дораиаки је још један здрави јапански десерт направљен од кастеле (јапанског сунђерастог колача) и зачињен састојцима попут кестена и шлагом.
У Јапану су воћни сендвичи, колачићи од беланаца (green tea meringue cookies) и пита од тиквица или бундеве такође омиљени избор десерта. Нема разлога зашто не можете уживати у десерту након оброка, али западни десерт има велику количину рафинираног брашна, шећера, карамеле и других састојака који гоје, одакле долази и нездрава етикета.
Срећом, постоји много начина да десерт учините здравијим тако што ћете заменити лоше састојке за добре. Изаберите смеђи шећер, а не бели, брашно од целог зрна пшенице уместо рафинираног, какао прах или какао зрнца уместо чоколаде, а уместо млека користите млечну замену попут бадемовог, кокосовог или пиринчаног млека. Доношење оваквих једноставних избора постепено ћете побољшати ваше здравље и ваш квалитет живота.
11. Обиље нетакнуте природе
Ако сте икада погледали све брошуре и слике које приказују Јапан, једно је константно. Без обзира на урбано ширење града, на хиљаде хектара нетакнуте природе. Можете видети планине без скијалишта и резервате са дивљим животињама. Ово се заиста може изгледати чудно западњацима. Зашто је то случај? За било ког аутсајдера, капитализација туристичког потенцијала нешто је више него нормално.
У Јапану су ствари мало другачије. Цела нација негује пријатељски поглед на природу. Они не искоришћавају своја природна богатства нити их уништавају ради профита. Већ од раног узраста децу су научили да живе у складу са природом и поштују је. Због тога имају тенденцију викенд-повлачења у природу. То је спорт који практикује цела држава јер уклања стрес прикупљен током радне недеље. Зато је прилично потребно да се одржи здрав поглед на живот.
Здравствена корист дивљине је одсуство загађења и градског ширења. И ми обожавамо повлачење у дивљину, али наше зелене површине су мање. Ова источноазијска држава има пријатељски однос према природи. Због тога се опуштају психо-физички. Упркос томе што га игноришемо, опуштање је кључ дугог живота.
Иако Јапанке имају најдужу радну сатницу, оне такође живе најдуже. Надокнађивале су своје напорне радне сате одлажењем у природу. Учени од детињства, они знају како да се понашају у таквој ситуацији. Они су психо-физички у беспрекорном стању. Није чудо да они надживљавају све.
12. Вожња на посао и у школу
Ово се можда не чини довољно нарочитим фактором, али има велики утицај на здравље људи. Јапан је велика земља и људи често морају наћи посао или образовање далеко од својих домова. Навикли смо да смо на пола сата од посла или да идемо у оближњу школу, зар не? То је дефинитивно случај, али ова погодност може нас довести до ране гробнице. Како је то уопште могуће? Дозволите нам да вам објаснимо.
У Јапану људи често возе бицикл, шетају или возе се возом до посла. Шта све та превозна средства имају заједничко? Стајање и физичка активност, тачно. То им се може чинити нормалном појавом, оном која их одржава млађим. Излажући се таквим напорима тела јапанских жена једноставно не могу остарити. Здраве навике омогућавају им да спорије остаре и буду физички способније. Жене у Јапану не живе само дуже, већ живе квалитетан живот свих тих година.
Уобичајени призор у нашем делу света су једва покретни старци. У Јапану можете видети 90-годишње даме како трче маратоне, џогирају и иду у теретану. Због деценија путовања бициклима, пешачења и вожње бицикла, наизглед се формира навика. Њихова кондиција и дуги живот нису резултат чаробног напитка. Из дана у дан, они додају грађевинске блокове тврђави свог здравља и добробити.
Дакле, ако намеравате да следите њихов стопе, покушајте да возите свој бицикл. У почетку може изгледати као гњаважа, али има бројне предности. Избећи ћете гужве у саобраћају. У ствари, гужве у промету биле су разлог за све куповине бицикала у Јапану.
13. Универзални здравствени систем
Много се прича о здравству у САД-у и другим земљама. Велики недостатак тога је скуп програм који су многи обавезни да следе. Често плаћамо запањујуће количине новца за рутинске операције. Овде се не спомињу лекове и друге медицинске потрепштине. У Јапану је здравље приоритет и влада тако поступа.
Свака особа у Јапану има здравствену заштиту у потпуности од државе. Цео програм узима само 10% БДП-а, што је много мање него у многим западним земљама. Плаћена од стране владе, сваки грађанин може уживати предности овог система. Будући да је здравствена заштита бесплатна, људи не морају да се стиде редовне контроле. У другим земљама људи то једноставно не раде због гњаваже и огромних трошкова. У Јапану одлазак на месечни преглед није ништа чудно. На тај начин људи осигуравају да њихов организам буде увек у стабилном стању.
„Култура провере“ надилази једноставну свест. Ова врста бриге о сопственом телу организована је у сваком делу заједнице. Деца у школи често имају организоване прегледе и медицинске процене. Послодавци су пресретни што такве шеме постоје и за запослене. Овај менталитет је нешто што се широко разуме и уграђује у њихов живот.
Јапанске жене немају навику да иду лекарима кад нешто није у реду. Пошто то чине превентивним мерама, једноставно се не разболе. То утиче и на владу. Пошто људи обраћају пажњу на своје здравље, мање људи се разболи. Због тога што се мање људи разболи, влада не троши толико новца на лечење. Тај вишак финансијских средстава улаже се у модернизацију здравствене опреме. Они такође донирају новац мање имућним људима и деле своје богатство.
14. Редовна дружења
Иако је Јапан још увек капиталистичка земља, они се много разликују од остатка света. Многи од нас немају времена за друштвена окупљања када смо окупирани каријером. Човек би помислио да је тако у Јапану, али није. Иако раде пуно, они надокнађују ужурбан распоред тако што проводе пуно времена са својим пријатељима. То је навика која се формира још од раног доба. Многе јапанске жене имају доживотне пријатеље са којима недељно проводе време.
Зашто је то случај? Поред очигледних културних фактора, присутна је и логистичка страна. Јапански апартмани су врло мали и имају само минималну количину простора. Једноставно не воле вишак простора и желе да имају само неопходне ствари. Због тога не могу приуштити да позову своје пријатеље. Зато имају навику да много излазе.
Можда нама изгледа излазак као трошак, али у Јапану – то није случај. Ресторани су врло јефтини и људи воле јести изван куће. У ствари, своје станове користе углавном за спавање и учење када је то потребно. Пошто тако често излазе, могу се опустити и забављати. Ово је нешто што је неопходно у животу просечне Јапанке.
Редовна дружења одржавају менталну спретност чак и у старости. У Јапану нико не пати од деменције или менталних болести повезаних са годинама. Пошто су толико продуктивни и уроњени у друштво, мозак им је стално ангажован. Ово је један пресудан фактор када је у питању одржавање неуронских синапси. Мањак друштвене активности директно је повезан са менталним старењем. Чини се да Јапанци улажу пуно да би очували ум нетакнут. Чак и стално вежбају заједно.
15. Продуктивност на послу
Ово би могло изгледати као изненађење. Све сумње имају у основи чињеницу да у одређеним случајевима посао ствара стрес. Стрес је са своје стране био узрок многих болести, поремећаја и ране смрти. Ако је тако, зашто су јапанске жене и даље најкомплексније и најстарије на целом свету? Одговор је мало сложенији, али лежи у разлици између појма о раду тамо. Не гледамо на посао на исти начин.
Продуктивност чини да људско биће има сврху. Учини нешто корисно и за то је награђен. У тим случајевима људи и обезбеђују своје породице и чине њихово друштво бољим местом. У западном делу света склони смо презирању рада и посматрамо га као ропство због ниских зарада. То само изазива стрес и у многим је случајевима нужно зло за све оне који желе преживети. У Јапану су ствари другачије.
Ако је запослени продуктиван у Јапану, награђен је и похваљен за свој допринос. Плате су заиста високе, па се људи осећају као да улажу труд и то се исплати. Али то није чак ни цела прича. Од раног детињства, Јапанци су научени да се својим напорима треба поносити. Њихови родитељи и наставници често истичу да у борби постоји лепота.
Због тога њихова целокупна економија и индустрија функционишу беспрекорно.
16. Управљање стресом
Сви знамо да стрес уништава тело и дугорочно га оштећује. Иако стрес преписујемо емоцији, он итекако утиче и на тело. Манифестује се на много различитих начина. Знакови и симптоми варирају од особе до особе. Заједничко им је то што оштећују тело и могу вам смањити животни век.
Неконтолисан, стрес може довести до вишеструких дисфункционалних стања. Орган који је највише погођен стресом је срце. Када осетите да сте под стресом, ваше срце јаче пумпа покушавајући да у организам унесе хормоне који би вам помогли да се изборите. Срце не може дуго издржати такве додатне активности. То чини срце подложно болестима због којих оно може престати правилно да функционише. Додатни притисак пумпања веће количине крви кроз судове може довести до високог крвног притиска, који је познат и као „тихи убица”. Нелечен, може довести до преране смрти.
Јело под стресом може довести до гојазности и дијабетеса типа 2. Ова здравствена стања ослабљују срце и систем тела уопште. Стрес вас стари и чини да изгледате и осећате се старије од онога што јесте.
Управљање стресом је од суштинске важности. Већина стреса се не може избећи, али њиме се може управљати. Јапанке се суочавају са стресом максимално искоришћавајући време када дођу с посла. Оне пак не ленчаре. Оне учествују у догађајима у заједници на државним празницима. Нормално је изаћи на дан на екскурзију. Обично се завршава са мало куповине. И већина жена би се сложила: то је главни антистресор! Придржавање традиција јапанског живота и њихово укључивање у убрзани животни стил данашњег времена, чини се, помаже јапанским женама.
17. Домаћа кухиња
Јапанци једу далеко мање од западњака. Иако имају приступ истим ресторанима као што је Мек Доналд’с, немају навику да их често користе. То смањује количину нездравих, незасићених масти које једу. Прикладно је уграбити нешто после дугог дана, али то није корисно за вас. Такви оброци су препуни масти и угљених хидрата. Не садрже толико протеина. И готово да не садрже никакве витамине и минерале.
Осећај пуноће који осећате након јела нездравих оброка је привремен. Али ефекти на ваше тело су трајни. Унос хране попут ове редовно доводи до стања као што је холестерол. Здравље вашег срца је у опасности. Пуњење вашег тела овим оброцима утиче на способност тела да прерађује и разграђује шећер. То ће заузврат довести до дијабетеса типа 2. Брза храна излаже вас ризику од срчаних болести и дијабетеса. Претерано конзумирање може да вам скратити живот.
Имајте на уму и то да и ако избегавате брзу храну и једете код куће не значи да једете здраво. Ако купујете прерађену храну, излажете своје тело вештачким бојама, укусима и конзервансима. Вишак шећера, масти или соли у овим оброцима може бити опасан за вас.
Овде предност имају јапанске жене. Њихова дијета богата је правом храном која није обрађена. Једу пуно поврћа које је богато витаминима и минералима. Такође конзумирају више пиринча као угљених хидрата него пшенице. Храна се припрема од нуле, што је најздравији начин за прављење оброка. Јести напољу је резервисано за посебне прилике и не догађа се често.
18. Рутине неге коже
Јапанке су познате по својој лепој, беспрекорној кожи. Обично изгледају млађе јер изгледа да њихова кожа не стари док не постану много старије. Јапанке не добијају боре као западњачке жене. Иако су генетски предиспониране за феноменалну кожу, не препуштају то случајности. Јапанке имају рутину неговања коже како би изгледале младолико. Њихова исхрана такође доприноси њиховој кожи која пркоси старости.
Чистоћа је један од најважнијих фактора за негу коже који одржава њену свежину. Хигијена је важна у јапанској култури, а кожа није изузетак. Уклањање шминке и обезбеђивање да не остану трагови један је од кључних корака у процесу неге коже. Користе средство за чишћење на бази уља. Западне жене обично избегавају производе на бази уља јер верују да је уље лоше за кожу. Јапанци верују да је одржавање добре равнотеже влаге, али уклањање честица прљавштине тајна добре коже.
Чување пора на кожи лица сљедећи је корак. Реч је о уклањању уља која не желите на својој кожи. Ту спадају уља излучена знојењем и она из атмосфере. Добар тоник одржава стегнуте поре и смањује њихову видљивост. Производи који садрже алкохол се избегавају. Лосион или хидратантна крема одржавају кожу еластичном и дају јој младолики изглед.
Додир је саставни део рутинске неге јапанске жене. Масажа је техника коју користе многе жене да би њихова кожа изгледала младолико. Жене користе прсте и целу руку за масаже лица. Такође имају дрвене ваљке које користе. Ове технике стимулишу стварање нових ћелија коже. Одржавају здрав проток крви кожи, што је од суштинске важности за зарастање
19. Предиван васаби
Једна од јединствених карактеристика јапанске исхране је васаби. Ова биљка, обично позната као јапански рен, даје јелу сасвим другачији укус. То је основни додатак оброцима у многим јапанским домаћинствима. Познат је као зачин за сашими и суши. Али такође је део многих других традиционалних јапанских рецепата. Једен умерено, васаби има бројне здравствене користи због којих можете изгледати и осећати се млађима.
За разлику од чили паприка које садрже капсаицин и чине да вам се језик осећа као да је у ватри, васаби делује другачије. Олфакторно делује. Хемикалије које се ослобађају кад једете формирају испарења која утичу на ваше носне пролазе. Изтиотиоцијански антиоксиданти чине васаби моћним фактором који доприноси здравом имунолошком систему.
Васаби има мало калорија и засићених масти, али богат је влакнима и протеинима. Садржи минерале: цинк, калцијум, магнезијум, фосфор, гвожђе и натријум. Распон Б витамина присутних у васабију је импресиван, а да не спомињемо и његов садржај витамина А и Ц.
Васаби може да спречи одређене врсте рака. Такође успорава брзину раста канцерогених ћелија. Ту спадају ћелије рака желуца и леукемије. Чини се да васаби може да изазове смрт ћелија рака. Ова ћелијска смрт се назива апоптоза. Васаби има антихиперхолестеролемичка својства. Може помоћи у снижавању нивоа холестерола што смањује ризик од срчаних болести. Васаби је такође природни инхибитор стварања угрушака. Угрушци који се формирају и пролазе кроз мозак могу изазвати мождани удар. Ово чудо, такође има противупално дејство, одржавајући ваше зглобове млађима. Висок садржај влакана васабија чини га важним за правилну пробаву и здравље црева. Ово је од виталног значаја за одржавање здраве тежине.
20. Срећа
Јапанци имају важан концепт који чини један од темеља њихове културе. Зове се икигаи. Израз је подељен у две речи. Оне су: ики што значи живот, а гаи што значи вредети. Ради се о осећају самоиспуњености и среће који долази изнутра. Икигаи је оно што доноси радост у вашем животу. То би могао бити твој посао. Али то може бити једнако породица, хоби или интересовања.
Овоме додајте концепт јаригаи. То говори о вредности нечега. Хатаракигаи је вредност рада. У комбинацији, ови концепти стварају „формулу“ за срећу Јапанца. Икигаи има везе са вашом будућношћу и оним што планирате да испуните себе и своје снове. То ствара осећај наде и нечега чему се можемо радовати. Осећај сврхе омогућава вам да се суочите са недаћама и победите их. Ово је суштински аспект концепта среће у јапанској култури. У западној култури срећа наглашава добро осећање и позитивне мисли. Јапанска култура, међутим, такође узима у обзир могућност наде у погледу препрека као део стања среће.
Бити свестан онога што вас чини срећним и задовољним темељи се на емоцијама, а не на логици. Ово је тешко приписати јапанској култури са њеном репутацијом клиничке ефикасности и научне генијалности. Али Јапанци су научени од малих ногу да буду у контакту са њиховим осећањима. Подстичу се да идентификују своје икигаје и да их максимално искористе.
Осећај испуњености и среће омогућава вам да изгледате и осећате се млађе. Позитивна осећања која вам пружа и осећај сврхе чине да се осећате окрепљено и живо. Срећа спречава претерано конзумирање хране, што је узрок гојазности многих људи. Проналажење смисла (икигаија) и његово деловање чини се корисним за јапанске жене и чини да изгледају млађе.
Извор: Medical-news.org
Превела са енглеског Весна Радивојевић, Костолац
Posted on 11. februara 2020., in Zanimljivosti, Zdravlje, sport i lepota. Bookmark the permalink. 1 komentar.
Povratni ping: Lepota kojoj težimo – zanimljive činjenice o nezi kože | OD KNJIGE DO DUŠE